The Virginia High School League logo. Courtesy of VHSL
The Virginia High School League logo. Courtesy of VHSL

Here are the scores from the first round in the Virginia High School League football playoffs.

CLASS 6

Region A

First round

Oscar Smith 56, Floyd Kellam 7

 Western Branch 28, Franklin County 14

 Manchester 56, Cosby 15

 Thomas Dale 42, James River-Midlothian 12

Second round

 No. 4 Western Branch (9-2) at No. 1 Oscar Smith (9-1)

 No. 3 Manchester at No. 2 Thomas Dale (10-1)

Region B

First round

Freedom-Woodbridge 77, Gar-Field 26

 John Champe 44, Forest Park 25

 Patriot 49, Unity Reed 20

 Colonial Forge 17, Battlefield 13

Second round

 No. 4 John Champe (8-3) at No. 1 Freedom-Woodbridge (11-0)

 No. 7 Colonial Forge (6-5) at No. 3 Patriot (10-1)

Region C

First round

 Fairfax 49, Alexandria City 7

 Lake Braddock 24, James Robinson 13

 West Springfield 29. Hayfield 10

 South County 30, Thomas Edison 0

Second round

 No. 4 Lake Braddock (9-2) at No. 1 Faifax (11-0)

 No. 3 West Springfield (9-2) at No. 2 South County (10-1)

Region D

First round

 James Madison 56, Washington-Liberty 6

 Yorktown 21, Langley 14

 Westfield 31, Herndon 28, OT

 Centreville 57, Chantilly 34

Second round

 No. 5 Yorktown (8-3) at No. 1 James Madison (8-3)

 No. 3 Westfield (7-4) at No. 2 Centreville (9-2)

CLASS 5

Region A

First round

 Green Run 63, Hickory 14

 Salem-Virginia Beach 10, Indian River 9

 Frank Cox 23, Bayside 15

 Kempsville 42, Tallwood 8

Second round

 No. 4 Salem-Virginia Beach at No. 1 Green Run (11-0)

 No. 3 Frank Cox (9-2) at No. 2 Kempsville (10-1)

Region B

First round

 Menchville 14, Woodside 7

 Kecoughtan 7, Norview 0

Second round

 No. 5 Menchville (6-5) at No. 1 Maury (7-1)

 No. 3 Kecoughtan (8-3) at No. 2 Nansemond River (7-3)

Region C

First round

 Highland Springs 49, Prince George 0

 Douglas Freeman 24, Mills Godwin 10

 L.C. Bird 23, Hermitage 15

 Glen Allen 29, Midlothian 25

Second round

 No. 4 Douglas Freeman (9-2) at No. 1 Highland Springs (11-0)

 No. 7 Glen Allen (6-5) at No. 3 L.C. Bird (8-3)

Region D

First round

 Stone Bridge 38, William Fleming 7

 Riverbend 21, Woodgrove 14

 Patrick Henry-Roanoke 28, Briar Woods 14

 Mountain View 49, Albemarle 24

Second round

 No. 4 Riverbend (9-2) at No. 1 Stone Bridge (10-1)

 Patrick Henry (9-2) at No. 2 Mountain View (10-1)

CLASS 4

Region A

First round

 Warwick 22, Hampton 12

 Churchland 48, Heritage-Newport News 20

 Warhill 40, Grafton 7

 King’s Fork 24, Deep Creek 14

Second round

 No. 4 Churchland (8-3) at No. 1 Warwick (10-1)

 No. 3 Warhill (8-3) at No. 2 King’s Fork (9-2)

Region B

First round

 Dinwiddie 54, Powhatan 7

 Hanover 35, Eastern View 31

 Varina 35, Matoaca 0

 King George 41, Patrick Henry-Ashland 6

Second round

 No. 4 Hanover (9-2) at No. 1 Dinwiddie (11-0)

 No. 3 Varina (10-1) at No. 2 King George (11-0)

Region C

First round

 Loudoun County 42, John Handley 13

 Sherando 40, Loudoun Valley 23

 Millbrook 14, Tuscarora 13

 Kettle Run 38, Heritage-Leesburg 7

Second round

Sherando (7-4) at Loudoun County (11-0)

Millbrook (6-5) at NW1 Kettle Run (11-0)

Region D

First round

 E.C. Glass 53, Halifax County 25

 Amherst County 40, Orange County 14

 Salem 42, Western Albemarle 0

 Louisa County 47, Jefferson Forest 13

Second round

 No. 5 Amherst County (7-4) at No. 1 E.C. Glass (10-1)

 No. 3 Salem (9-2) at No. 2 Louisa County (11-0)

CLASS 3

Region A

First round

 Phoebus 64, York 7

 I.C. Norcom 27, Southampton 14

 Lake Taylor 21, Hopewell 12

 Lafayette 51, Colonial Heights 20

Second round

 No. 4 I.C. Norcom (8-3) at No. 1 Phoebus (11-0)

 No. 3 Lake Taylor (10-1) at No. 2 Lafayette (10-1)

Region B

First round

 Brentsville 56, James Monroe 13

 Caroline 16, Armstrong 8, OT

 Warren County 21, Culpeper County 13

 Goochland 35, Skyline 2

Second round

 No. 5 Caroline (5-6) at No. 1 Brentsville (10-1)

 No. 7 Goochland (4-7) at No. 3 Warren County (6-5)

Region C

First round

 Liberty Christian 27, Rustburg 16

 Turner Ashby 17, Spotswood 14

 Brookville 41, Wilson Memorial 21

 Heritage-Lynchburg 35, Staunton 0

Second round

 No. 5 Turner Ashby (9-2) at No. 1 Liberty Christian (10-1)

 No. 3 Brookville (8-3) at No. 2 Heritage-Lynchburg (9-2)

Region D 

First round

 Lord Botetourt 47, Hidden Valley 7

 Bassett 34, Cave Spring 28, 2OT

 Christiansburg 35, Abingdon 7

 Staunton River 35, Magna Vista 7

Second round

 No. 4 Bassett (8-3) at No. 1 Lord Botetourt (10-1)

 No. 7 Staunton River (6-5) at No. 3 Christiansburg (8-3)

CLASS 2

Region A

First round

 King William 49, Bruton 7

 Greensville County 18, Brunswick 13

 Poquoson 35, Nandua 0

 Thomas Jefferson-Richmond 33, Amelia County 15

Second round

 No. 4 Greensville County (9-2) at No. 1 King William (8-3)

 No. 3 Poquoson (7-4) at No. 2 Thomas Jefferson-Richmond (8-3)

Region B

First round

 Strasburg 42, East Rockingham 0

 Stuarts Draft 35, Clarke County 14

 Central-Woodstock 17, Buckingham County 12

 Luray 52, Madison County 38

Second round

 No. 5 Stuarts Draft (8-3) at No. 1 Strasburg (10-1)

 No. 3 Central-Woodstock (9-2) at No. 2 Luray (9-2)

Region C

First round

 Radford 48, Gretna 26

 Appomattox County 40, Alleghany 12

 Glenvar 49, Floyd County 14

 Martinsville 42, Dan River 39

Second round

 No. 4 Appomattox County (8-3) at No. 1 Radford (10-1)

 No. 3 Glenvar (8-3) at No. 2 Martinsville (10-1)

Region D

First round

 Graham 41, Central-Wise 13

 Gate City 21-15

 Virginia High 37, Lee 20

 Ridgeview 35, Tazewell 0

Second round

 No. 4 Gate City (8-3) at No. 1 Graham (11-0)

 No. 3 Virginia High (9-2) at No. 2 Ridgeview (10-1)

CLASS 1

Region A

 Essex 56, Colonial Beach 6

 Westmoreland 14, West Point 6

 Northumberland 48, Rappahannock 7

 King & Queen 50, Northampton 2

Second round

 No. 5 Westmoreland (5-5) at No. 1 Essex (11-0)

 No. 3 Northumberland (8-2) at No. 2 King & Queen (9-2)

Region B

First round

 Sussex Central 20, Franklin 2

 Buffalo Gap 56, William Campbell 36

Second round

 No. 4 Sussex Central (7-4) at No. 1 Riverheads (8-1)

 No. 3 Buffalo Gap (7-4) at No. 2 Central-Lunenburg (10-0)

Region C

First round

 Galax 49, Bath County 0

 Grayson County 35, Giles 7

 Narrows 34, Covington 18

 George Wythe 41, Parry McCluer 22

Second round

 No. 4 Grayson County (9-2) at No. 1 Galax (7-3)

 No. 3 Narrows (9-2) at No. 2 George Wythe (7-3)

Region D

First round

 Patrick Henry-Glade Spring 49, Hurley 8

 Holston 31, Rye Cove 8

 Grundy 38, Honaker 20

 Lebanon 51, Twin Springs 49

Second round

 No. 5 Holston (8-3) at No. 1 Patrick Henry-Glade Spring (8-3)

 No. 7 Lebanon (7-4) at No. 3 Grundy (6-4)

Robert Anderson

Robert Anderson worked for 44 years in Virginia as a sports writer, most recently as the high school sports editor at The Roanoke Times. before retiring in June. He has won multiple Virginia Press Association...